Menu

Spis treści

Witaj w dziale Poradnik. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz poznasz wiele ciekawostek i technicznych sztuczek związanych z ARMA: COLD WAR ASSAULT.


* Jaka gra jest potrzebna by dołączyć do PFC?

Aby dołączyć do PFC i grać na naszym serwerze niezbędna jest legalna kopia gry ARMA: COLD WAR ASSAULT. Pozostałe wymagania dotyczące podłączenia się do serwera PFC znaleźć można w dziale Graj.

* Gdzie można nabyć ARMA:CWA?

 • na platformie Steam
 • na platformie GOG

 • Posiadacze Operation Flashpoint mogą pobrać darmową instalator ARMA: Cold War Assault. Nie jest wymagane posiadanie zainstalowanej wcześniejszej wersji gry. Instalator wymaga legalnego klucza Operation Flashpoint: Cold War Crisis.

 • ARMA: Cold War Assault - instalator
 • ARMA: Cold War Assault - zestaw poprawek 1-4

 • * Jaka jest różnica między OFP a ARMA:CWA?

  Różnica między Operation Flashpoint a ARMA: Cold War Assault polega na różnych wersjach obu tych gier. OFP funkcjonuje w wersji 1.96, natomiast ARMA:CWA jest oznaczona numerem 1.99. Ze względu na tę różnicę obie gry nie są ze sobą kompatybilne. Grając w OFP nie jest możliwe dołączenie do serwerów wieloosobowych uruchomionych na ARMA:CWA i odwrotnie. Brak kompatybilności między wersjami przejawia się jeszcze w innym aspekcie. Nie ma gwarancji iż dodatki (addony i mody) będą prawidłowo działać w grze ARMA:CWA. Wynika to z tego, że lwia część z nich została stworzona, gdy dostępna była tylko wersja 1.96.

  * Czy ARMA:CWA działa na nowszych systemach operacyjnych (Windows Vista, 7, 8, 10)?

  Tak, gra działa na wszystkich najnowszych systemach operacyjnych. W przypadku ostatnich dwóch systemów Windows (wersja 8, 8.1 i 10) w grze może występować problem z drobnym przesunięciem się ekranu w dół. Więcej na ten temat można znaleźć w dziale Windows 8 i 10

  * Czy ARMA:CWA obsługuje monitory panoramiczne?

  Tak, ale tylko połowicznie. Gra pozwala na ustawienie dowolnej, obsługiwanej przez monitor rozdzielczości, ale nie posiada mechanizmu skalowania obrazu do konkretnego formatu (np. 16:9 lub 16:10). W wyniku tego obraz jest nienaturalnie rozciągnięty. Problem ten został rozwiązany przez modyfikację OFP Aspect Ratio. Więcej na ten temat można znaleźć w dziale Monitory panoramiczne.

  * Dlaczego przeglądarka serwerów gry nic nie wyświetla?

  Wynika to z zamknięcia serwera GameSpy, który odpowiadał za wyświetlanie serwerów wieloosobowych gry. Problem został rozwiązany przez program OFPMonitor. Więcej na ten temat można znaleźć w dziale Tryb wieloosobowy.

  Co to jest ID gracza?

  ID gracza to unikalny identyfikator dla każdej kopii gry. Identyfikator ten jest bezpośrednim odzwierciedleniem klucza użytego przy instalacji gry. Sprawdzić ID gracza można edytując profil gracza w głównym menu gry.


  Co to jest Addon i jak go uruchomić?

  Addon to pojedynczy dodatek, np. jednostka lub broń, który zapisany jest w formacie PBO. W większości przypadków taki dodatek nie wprowadza żadnych istotnych zmian do rdzenia gry, przez co jest bezpieczny do uruchomienia z wieloma misjami, kampaniami, a nawet modyfikacjami.

  Addon należy umieścić w katalogu Addons, który znajdziemy w głównym katalogu gry. Przykładowa ścieżka do tego folderu to "C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\ARMA Cold War Assault\Addons".

  Co to jest Mod i jak go uruchomić?

  Modyfikacja (w skrócie Mod) to całościowy pakiet zmian do gry, który zwykle składa się z jednego folderu, np. @wgl5. Wewnątrz katalogu takiej modyfikacji znaleźć można katalogi Addons, BIN, DTA, i wiele innych. W katalogu Addons odnaleźć można pliki z rozszerzeniem PBO, w których znajdują się modele, tekstury, czy pliki konfiguracyjne. W typowym katalogu Bin z kolei znajdziemy dwa pliki: ConfigResources (z roszerzeniem bin lub cpp), które odpowiedzialne są za całościowe zarządzaniem modyfikacją. Nie są modyfikacjami foldery, w których nie ma katalogu Bin. Wielu graczy w celach porządkowych tworzy odrębne foldery dla osobnych zestawów addonów i uruchamia je jak modyfikacje, jednak zestawy te nigdy modyfikacjami nie były. Z kolei w katalogu DTA zwykle można znaleźć pliki (również w formacie PBO) mające podmienić oryginalną zawartość, m. in. animacje (Anim.pbo), modele 3d (Data3D.pbo), czy tekstury 2d (Data.pbo).

  Modyfikacje umieszczamy w głównym katalogu gry. Aby uruchomić modyfikację wprowadzić trzeba konkretne zmiany do skrótu gry. Po pierwsze, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na skrócie do ARMA:CWA (zwykle jest na Pulpicie, jeśli go tam nie ma to należy go ręcznie utworzyć) i wybrać Właściwości. Następnie, w kolumnie Element docelowy należy dopisać -mod=nazwamoda. Przykładowa ścieżka to "C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\ARMA Cold War Assault\ColdWarAssault.exe" -mod=nazwamoda.


  Użyteczne komendy

  Komendy należy dopisywać do skrótu z grą. Szczegóły jak to zrobić znajdują się w dziale Dodatki (addon i mod).

   • -nosplash (wyłącza reklamy na starcie gry)
   • -nomap (pozwala na załadowanie większej ilości dodatków; użyteczne przy graniu z modyfikacjami lub dużą ilością addonów)
   • -name=nazwagracza (uruchamia grę z określonym w komendzie nickiem gracza; użyteczne przy posiadaniu kilku profili graczy w grze)
   • -host (komenda ta powoduje, że po uruchomieniu gry automatycznie tworzymy niededykowany serwer gry wieloosobowej, do którego mogą połączyć się inni gracze)
   • -connect=adresip (dzięki tej komendzie możemy bezpośrednio połączyć się do określonego z adresu IP serwera gry wieloosobowej)
   • -window (uruchamia grę w trybie okienkowym)

   

  Więcej nt. parametrów startowych znaleźć można na oficjalnej wikipedii serii ARMA.


  Monitory panoramiczne (Widescreen)

  Gra nie obsługuje powszechnie dziś używanych monitorów panoramicznych, w wyniku czego obraz na takich monitorach jest nadmiernie rozciągnięty co ma negatywny wpływ na wizualny aspekt gry. Problem ten został rozwiązany przez modyfikację OFP Aspect Ratio. Modyfikacja posiada własną instrukcję w języku polskim.


  Tryb wieloosobowy (Multiplayer)

  31 maja 2014 roku zamknięty został serwer GameSpy, który odpowiadał za wyświetalnie serwerów wieloosobowych gry w przeglądarce serwerów. W wyniku tego przeglądarka serwerów przestała wyświetlać serwery, co uniemożliwia zabawę w trybie wieloosobowym.

  Problem został rozwiązany przez program OFPMonitor, który umożliwia wyświetlanie i łączenie się do serwerów wieloosobowych gry wykorzystując alternatywne rozwiązanie. Program posiada tłumaczenie w języku polskim.


  W najnowszych systemach operacyjnych Windows (8, 8.1 i 10) może pojawić się błąd z drobnym przesunięciem się ekranu do dołu. Problem ten można rozwiązać przez zmianę rozdzielczości w opcjach graficznych (już w uruchomionej grze) na inną i powrotem do domyślnej. Czynność tę trzeba powtarzać przy każdorazowym uruchomieniu gry.

  W wyniku najnowszych aktualizacji dla systemów Windows 8/8.1/10 niektórzy użytkownicy informują o zniknięciu opisanego wyżej problemu.